MASA RADOŚCI
warsztaty z elementami metody Sensoplastyka® prowadzi Oksana Hałatyn-Burda

– zajęcia dla szkół i przedszkoli

 – warsztaty indywidualne i rodzinne

 „Plastyka migdałowa, cynamonowa, pomarańczowa, chilli. Plastyka pachnąca, słodka, kwaśna, gorzka, miękka, szorstka, gładka, twarda, sucha, mokra, lekka, ciężka… To mnogość faktur, tekstur oraz cała paleta ekologicznych barw. To stymulacja wszystkich zmysłów: • węchu • wzroku • dotyku • słuchu • smaku.

Będziemy badać różne faktury, materiały, smaki, zapachy. Malować palcami, rękami, stopami… Podczas zajęć powstanie m.in. domowa ciastolina, naturalne farby, piankolina, żelkolina i wiele, wiele innych rzeczy, które podpowie nam nasza wyobraźnia.

Korzyści dla dzieci wynikające z uczestniczenia w zajęciach z elementami metody Sensoplastyka®:

·         uwalnianie naturalnej ekspresji twórczej,

·         wspieranie samodzielności,

·         czerpanie satysfakcji z kreatywnego działania i twórczego myślenia

·         doświadczanie sukcesów w realizacji swoich pomysłów,

·         wspieranie aktywności we wprowadzanie zmian i ulepszeń,

·         wychodzenie ze schematów,

·         elastyczne podejście do zmian w stale zmieniającym się świecie,

·         poznawanie nowych form wyrazu i działań artystycznych,

·         współdziałanie i wzajemną pomoc w celu osiągnięcia zamierzonych planów,

·         pielęgnowanie krytycznego i świadomego spojrzenia na rzeczywistość, które skutkuje innowacyjnością w działaniu,

·         wzmacnianie wiary we własne możliwości.

Używamy ekologicznych i biodegradowalnych materiałach plastycznych, które przygotowujemy z łatwo dostępnych artykułów spożywczych. Dzięki temu mamy pewność, że nasze materiały są w pełni bezpieczne dla dzieci.

Nie ubieramy fartuszków ani kombinezonów ochronnych. Prosimy o zapewnienie dzieciom stroju do pobrudzenia oraz ubrania na zmianę.

Czas warsztatów Sensoplastyka® – elementy to czas eksperymentu.

Pozwalamy sobie na bycie obserwatorem procesu, a uczestnikom przygotowujemy przestrzeń do poznawania świata i budowania siebie w sposób zdrowy i zrównoważony. Dzieci mają okazję obserwować np. jak materiał, który jest suchy i sypki zmienia się w mokry i kleisty, a następnie w miękki i stały. Nabywają w ten sposób wiedzę na temat związków przyczynowo- skutkowych. Poznają sposoby przemiany jednych rzeczy w drugie i jednocześnie trenują kompetencję elastyczności i przystosowywania się do zmian.

Sensoplastyka® opiera się także na wykorzystaniu technik arteterapeutycznych – wpływamy nie tylko na rozwój dzieci, ale dbamy też o własny rozwój i stan umysłu – działania Sensoplastyczne® sprzyjają relaksacji, a wiadomo – zrelaksowany i szczęśliwy opiekun to szczęśliwe dziecko.

Sensoplastyka® wpływa na wiele aspektów rozwoju dzieci:
  • wspomagamy budowanie ich świadomości ciała i przestrzeni,
  • dbamy o usprawnienie ruchowe (przygotowanie do nauki chodzenia w przypadku niemowląt),
  • wspieramy rozwój zmysłów,
  • wpływamy na rozwój mowy (ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę – czyli pracę dłoni),
  • poprzez wspólne działania pogłębimy nasz kontakt emocjonalny z dziećmi – budujemy w ten sposób ich poczucie bezpieczeństwa.